Blog
Na co zwracać uwagę, projektując instalacje elektryczne we wnętrzach?
Aby instalacja elektryczna spełniała swoją funkcję, musi być odpowiednio zaprojektowana. W końcu to dzięki niej możemy w komfortowy sposób oglądać telewizję, ładować sprzęty elektroniczne, robić pranie czy suszyć włosy. Również włączniki światła muszą znajdować się w pożądanym miejscu. Wygodne korzystanie z prądu jest możliwe tylko, jeśli instalacja elektryczna została dobrze zaprojektowana. Jak to zrobić? Podpowiadamy!
Co zaliczamy do natynkowych instalacji elektrycznych?
Z reguły wszelkie elementy instalacji elektrycznych ze względów estetycznych zostają schowane w ścianach. Są jednak przypadki, w których doskonale sprawdzają się również inne rozwiązania zakładające pozostawienie poszczególnych kabli oraz innych części w widocznych miejscach w pomieszczeniu. Kiedy warto postawić na tego rodzaju rozwiązanie aranżacyjne? Jakie elementy można zaliczyć do natynkowych instalacji elektrycznych?
Zasady prowadzenia kabli elektrycznych pod tynkami
Obecnie trudno wyobrazić sobie życie bez elektryczności. Niemal każdy sprzęt musi być podłączony do prądu. Bez tego niemożliwe stałoby się wykonywanie pracy na komputerze, oglądanie telewizji czy przyrządzenie dania z wykorzystaniem blendera. Nierzadko również ogrzewanie korzysta z energii elektrycznej. Aby jednak wszystko to mogło prawidłowo działać, konieczne jest wykonanie instalacji. Jak prawidłowo poprowadzić kable elektryczne pod tynkami?
Jakie instalacje elektryczne umieszcza się w podłodze?
Instalacje elektryczne mogą być umieszczone w tynku, bruzdach ściennych czy też wewnątrz ścian szkieletowych. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również chowanie kabli w korytkach albo rurkach. Te z kolei można zatopić w wylewce podłogowej. To rozwiązanie ma wiele zwolenników, ponieważ powala całkowicie schować instalację, a więc nie trzeba się martwić, że kable będą stanowiły problem np. podczas remontu. Co dobrze wiedzieć o tego typu instalacji?
Wymiana instalacji elektrycznej w domu – kiedy to konieczne?
W nowo powstających budynkach mieszkalnych wykonywane są instalacje elektryczne, które spełniają obecnie obowiązujące normy. Nieco inaczej jest w przypadku starych budynków, w których zastosowane kilka dekad temu rozwiązania mogą stwarzać poważne zagrożenie. Wyjaśniamy, kiedy konieczna jest wymiana instalacji elektrycznej.
Skąd się biorą ślady kabli na ścianach i jak się ich pozbyć?
Ślady kabli na ścianach, a dokładnie odbarwienia farby w miejscach ułożenia elektryki, to niezbyt powszechny problem, który pojawia się zarówno w przypadku starych, jak i nowo oddanych do użytkowania domów i mieszkań. Wyjaśniamy, dlaczego pojawiają się ślady kabli na ścianach i jak skutecznie się ich pozbyć.
Jakich instalacji elektrycznych nie może zabraknąć w żadnym domu i mieszkaniu?
Każdy budynek mieszkalny powinien zostać wyposażony w instalacje elektryczne zgodnie z obowiązującymi normami. Wyróżniamy kilka typów instalacji elektrycznych, które nie tylko pozwalają na korzystanie z głównych i dodatkowych źródeł światła oraz zasilanie innych odbiorników elektrycznych, ale także umożliwiają m.in. korzystanie z ekologicznych źródeł energii elektrycznej. Sprawdź, jakie instalacje elektryczne powinny znajdować się w każdym budynku mieszkalnym.