Jakich instalacji elektrycznych nie może zabraknąć w żadnym domu i mieszkaniu?
Każdy budynek mieszkalny powinien zostać wyposażony w instalacje elektryczne zgodnie z obowiązującymi normami. Wyróżniamy kilka typów instalacji elektrycznych, które nie tylko pozwalają na korzystanie z głównych i dodatkowych źródeł światła oraz zasilanie innych odbiorników elektrycznych, ale także umożliwiają m.in. korzystanie z ekologicznych źródeł energii elektrycznej. Sprawdź, jakie instalacje elektryczne powinny znajdować się w każdym budynku mieszkalnym.
Instalacja elektryczna, czyli co?
Czym właściwi jest instalacja elektryczna? W domach i mieszkaniach mamy do czynienia siecią niskiego napięcia, którą tworzą m.in.:
- prowadzone w budynku przewody elektryczne,
- wypusty oświetleniowe,
- gniazdka wtyczkowe.
Niezbędnym elementem instalacji elektrycznych jest rozdzielnia elektryczna, która pozwala na doprowadzenie energii elektrycznej do budynku, jej rozprowadzenie po całym obiekcie, a także zabezpieczenie przed przepięciem. Prawidłowo wykonana instalacja elektryczna pozwala na bezpieczne i komfortowe korzystanie z budynku, zapewniając m.in. odpowiednią liczbę źródeł światła i gniazdek elektrycznych, dzięki którym możemy korzystać np. ze sprzętów AGD i RTV.
Rodzaje instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych
Podstawowe instalacje elektryczne, których nie może zabraknąć w żadnym domu i mieszkaniu, to instalacje elektryczne oświetleniowe oraz instalacje elektryczne siłowe. W projektowanych obecnie budynkach powstają instalacje elektryczne zgodne ze zmieniającymi się potrzebami ich mieszkańców oraz standardami. Instalacje w starych budynkach mogą wymagać wymiany lub modernizacji w celu zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu zamieszkania.
Dzięki instalacjom oświetleniowym możemy nie tylko korzystać z głównych i dodatkowych źródeł światła, czyli różnego rodzaju lamp, ale także innych urządzeń elektrycznych, które wymagają podłączenia do gniazdka wtyczkowego w celu zasilania. Rozmieszczenie i liczbę wypustów oświetleniowych i gniazd wtyczkowych można dopasować do indywidualnych potrzeb, co pozwala uniknąć wielu problemów. Instalacje elektryczne siłowe służą celu zasilania energią elektryczną systemów grzewczych oraz kuchni elektrycznych.
Coraz częściej w budynkach mieszkalnych zastosowanie znajdują także inne rodzaje instalacji elektrycznych, które znacząco ułatwiają życie i codzienne funkcjonowanie np. instalacje alarmowe i instalacje domofonowe.