Jakie instalacje elektryczne umieszcza się w podłodze?
Instalacje elektryczne mogą być umieszczone w tynku, bruzdach ściennych czy też wewnątrz ścian szkieletowych. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również chowanie kabli w korytkach albo rurkach. Te z kolei można zatopić w wylewce podłogowej. To rozwiązanie ma wiele zwolenników, ponieważ powala całkowicie schować instalację, a więc nie trzeba się martwić, że kable będą stanowiły problem np. podczas remontu. Co dobrze wiedzieć o tego typu instalacji?
Instalacja elektryczna w podłodze — co warto wiedzieć?
Każde instalacje elektryczne nadają się do umieszczenia ich w podłodze. Jednak trzeba mieć na uwadze, że tego typu instalacje muszą być zaplanowane już na etapie budowy. Niepoprawny montaż czy chęć zmiany w ułożeniu kabli może nawet skutkować zerwaniem podłogi, co naraża właściciela budynku na niepotrzebne koszty. Co zrobić, żeby tego uniknąć? Należy ustalić, gdzie mają znajdować się poszczególne elementy takie jak gniazda komputerowe, zasilające oraz przyłącza. Do wyboru są kanały:
- całkowicie zalewane wylewką betonową, gdzie dostęp do instalacji jest możliwy wyłącznie poprzez puszkę,
- napodłogowe — jeśli instalacja znajduje się w warstwie wylewki,
- współpoziomowe — są one umieszczane na równi z wylewką i przykryte ruchomą pokrywą, co pozwala na stały dostęp do instalacji,
- do podłóg podwójnych i podniesionych, kiedy to instalacja elektryczna jest umieszczona w korytach.
Instalacja elektryczna umieszczona w podłodze to sposób na uniknięcie kucia ścian oraz schowanie kabli. Decydując się na tę opcję, trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że tego typu rozwiązanie jest dostosowane do określonego obciążenia. Należy też wybrać odpowiednie puszki i złącza, ponieważ muszą być one odporne na oddziaływanie wilgoci, na którą jest narażona instalacja podczas mycia podłóg. Ponadto, jak nakazuje prawo, wymiana kabli musi być możliwa bez naruszania konstrukcji danego budynku.